Míg kedvenc árnyalataink megnyugtatnak, s szinte örömet okoznak, addig a kevésbé kedvelt színek nagy mennyiségben rossz kedvet okozhatnak.

A megfelelő színek nem egyszerűen hangulatunkat befolyásolják, de egészségünkre is pozitívan hatnak. A színterápia során egy egyszerű fejfájáson át egészen a komoly rendellenességekig minden problémára megoldást találhatunk.


Hollwich, Tilgner és Diechuss már évtizedekkel ezelőtt mérték a színes sugárzás emberi szervezetre gyakorolt hatását. Vizsgálták többek között a vér összetételére, a vegetatív idegrendszerre, illetve a máj anyagcseréjére való hatását. Az 1900-as években már kísérletekkel is alátámasztották elképzeléseiket. A színterápia napjainkban újra közkedvelt gyógyítási módszer lett. Évszázadokig szinte elfelejtették ezt a kíméletes gyógyítási praktikát, pedig már az ókori egyiptomiak is tisztában voltak a színek jótékony hatásával. Betegeiket színes függönnyel elfedett szobákba fektették, s ahogy a nap sugarai a gyógyulni vágyóra vetítették a drapériák színeit, hitük szerint a gyengélkedő azonnal a gyógyulás útjára lépett.

A színek elektromágneses rezgéseikkel folyamatosan, egész életünk során hatással vannak ránk, akár tudatában vagyunk ennek, akár nem. Egy tengerparti nyaralás a hatalmas, kék víztömeg megnyugtató közelségével pihenteti és ellazítja az embert. A hatalmas erdők zöldje megnyugtat és kiegyensúlyozottá tesz. Az egyes színek a fény különböző alakjai, típusai. A fényt sugárzó nap pedig számtalan kultúrában az élet megtestesítője. Elengedhetetlen a növények fotoszintéziséhez, vagy éppen az emberi szervezet vitamintermeléséhez. Ezért a fény különböző típusai mind más-más gyógyerővel hatnak.

A színek jelentései

  • Vörös: a vért, vagyis az élet alapelemét jelképezi. Segíti a vérkeringést, felpezsdít. segít a gondolkodásban.
  • Narancssárga: boldogságot, életvidámságot sugároz, erőt áraszt. A mellékvesére hat, ezáltal emeli a fizikai energiát, növeli az étvágyat
  • Sárga: az intuíció, s a jóság színe. Serkenti az emésztést, erősíti az idegeket, jó kedvet hoz.
  • Zöld: a megújulás, remény színe. Szembetegségek, érrendszeri megbetegedések kiváló gyógyíre. Roboráló hatású, harmonizálja az idegrendszert.
  • Világoskék: a végtelenség szimbóluma. Megnyugtat, alkalmas a gyomor tisztítására, fájdalomcsillapításra, lazító hatása van.
  • Királykék: a spirituális érzékenység központja, többek között az elme tudatalatti központja. Ideális gyógyításra, segít az idegesség, álmatlanság leküzdésében, biztonságérzetet ad.
  • Fehér: hatalmat, magabiztosságot képvisel. Univerzális hatása van, bármikor, bárhol használható a gyulladások csökkentésétől egészen szerveink működésének serkentéséig.
  • Lila: nyugalmat áraszt, stresszoldó, kedvező hatással van az álmatlanságra, fejfájásra, hormonális problémákra.

A különböző színeket számtalan módon használhatjuk gyógyításra. Elidőzhetünk egy festményen, használhatunk gondosan megválasztott színű terítőket, függönyöket, de akár magát a szobát is a kezelésnek megfelelő színűre festhetjük. Ruháink szín szerinti megválasztásával is orvosolható bármely probléma. Míg a vöröses árnyalatok a téli hidegben serkentik a vérkeringést, sárga színnel az emésztőrendszer állapotán javíthatunk. Azonban bármely módszert is választjuk, a cél mindig a harmónia elérése, így csak olyan árnyalatokat használjunk, melyek nem állnak ellentétben saját ízlésvilágunkkal, esztétikai érzékünkkel, hiszen gyógyulást, s jó kedvet egyaránt csak ezektől remélhetünk!